Психологи стверджують, що сім’ї, в яких батько багато часу приділяє спілкуванню з малюком, бере активну участь у вихованні, дають високі позитивні результати. Судіть самі… Діти виростають впевнені у собі, оптимістичні, відкриті до світу. Ці сім’ї згуртовані, переважно благополучні і щасливі. Давайте розберемося, яку таку важливу функцію в розвитку дитини грає тато.

Роль батька у вихованні дитини

Нарешті у сім’ї з’явився малюк. Мама з ранку до ночі над ним клопочеться: стирає пелюшки, міняє підгузки, колихає, розмовляє… А що ж тато? А тато чекає! Чекає, коли малюк підросте, щоб із ним ходити на рибалку. Не чоловіча ця справа – сюсюкатися з дитиною!

Тільки не розуміє тато, що коли виросте малюк, буде вже пізно. Відповідний момент втрачено. Чому? Та тому що…

Чим раніше – тим краще. Через відсутність практики спілкування з малюком у грудному віці, у майбутньому батькові буде важко налагодити зв’язок із ним. Багато чоловіків просто соромляться взаємодіяти з малюком або вважають цю справу жіночою прерогативою.

Чим раніше тато почне спілкуватися з малюком, тим більше між ними зав’яжеться емоційний зв’язок. Ця прихильність формує міцні, довірчі, дружні стосунки. Батько краще розуміє дитину. Чи не сприймає його як конкурента на жіночу увагу.

Бере участь у формуванні статевої ідентичності. Тісно спілкуючись із дитиною, батько допомагає йому встановити свою приналежність до тієї чи іншої статі. Папа демонструє вже готові стереотипи способу дій та емоцій для хлопчика. Сприяє формуванню єдності самосвідомості та поведінки відповідно до статевої приналежності. Щодо дівчаток батько також впливає визначення ідентичності, але вже побічно. Демонструє відмінну від жіночої моделі форму поведінки.

Служить прикладом наслідування для сина. Хлопчик, віднісши свою стать до представників чоловічої спільноти, починає поводитися відповідно до нього. І хто, як не батько, є взірцем гідного прикладу: як треба чинити. Тато виховує у сина чесність, сміливість, повагу до жінки. Вчить спілкуватися з дівчатками та хлопчиками. Заохочуючи чоловічі риси та критикуючи за жіночність, він коригує поведінку, манери, вчинки сина. Батько бере участь у вихованні «хлопчика» у буквальному значенні цього слова.

Стосовно дівчаток все навпаки. Похвалою та компліментами тато стимулює прояв у дочці жіночності, ласки, ніжності.

Впливає психічний розвиток. Психологи зауважили, що у сім’ях, де батько багато часу приділяє спілкуванню з дитиною, діти починають розмовляти швидше. Їхня мова чітка. Чоловіки інакше спілкуються з малюками. На відміну від мам та бабусь, вони не сюсюкаються, не перекручують слова (наприклад: машина – «бібіка»). Їхня мова правильна.

До того ж, чоловіки та жінки мислять по-різному. Батько розширює межі свідомості малюка. Йому легше сформувати причинно-наслідкові зв’язки. Взаємодіючи з дитиною, тато сприяє активному розвитку логічного, конкретного та абстрактного мислення.

Дарує позитивні емоції. Жінки багато часу приділяють догляду дітей. Зате чоловіки воліють активно грати з ними. Тато – велика дитина. І у цьому його перевага. Забави батька з малюком відмінні від материнських. Вони яскраво проявляється фізична сила і стихійність. Вони більш активні та емоційні. Дітям це до вподоби. Такі ігри дарують яскраві позитивні емоції, знімають напругу.

Бере участь у фізичному розвитку. Батьки гри – це хороший стимул для малюка розвиватися фізично. Різкі та енергійні забави: підкидання вгору, їзда на плечах, перекидання – тренують м’язи та вестибулярний апарат. Динамічні рухи розвивають у малюка швидкість реакції, координацію рухів. Медики зазначають, що діти, з якими у дитинстві активно грають тата, починають раніше повзати та ходити.

Виховання по-чоловічому. Як би не намагалися матері-одиначки, але виховати чоловіка може лише чоловік. По-перше, велику роль для малюка відіграє чоловіча підтримка батьків «Ти зможеш!».

По-друге, жінки часто критикують батьків за суворість у вихованні. І дарма! Потрібно пам’ятати, що хлопчики – не дівчата! Їм доводиться завойовувати місце під сонцем, бути сильними духом і цілеспрямованими. Вчитися взаємодіяти з представниками чоловічої спільноти, вміти розмовляти їхньою мовою та конкурувати. Батько відповідає за соціалізацію сина у суспільстві. Саме тато не дасть розпестити і «забалувати» хлопчика. Навчить чоловічих законів.

Мати виховує у хлопчику дбайливість, доброту, ласку. Батько прищеплює силу духу, сміливість, наполегливість.

Тато – другий батько. Він може допомогти дитині у певний період відокремитися від матері. Зазвичай підтримка чоловіка потрібна, коли малюк починає відвідувати дитячий садок і на етапі кризи 3 років.

У період звикання до саду водити до дошкільного закладу може батько. Дитині легше відпустити тата, ніж мати. Жінки жалісніші, їм важче розлучитися з малюком. Вони сильно переживають, піддаються на дитячі провокації та маніпуляції. Здійснюють помилки, які ще більше посилюють етап звикання.

У 3 роки дитина переживає період кризи. Він стає примхливим, упертим, неслухняним. Найчастіше матері починають потурати малюкові, робити за нього, думаючи, що цим допомагають. Батьки ж поводяться інакше: стриманіше, суворіше, не ведуться на провокації, надаючи дитині більше свободи та самостійності.

Незамінна роль батька і у спілкуванні з дочкою.

Незаменима роль отца и в общении с дочерью…

Бере участь у становленні дівчинки як жінки. Тісно спілкуючись з малюком, піклуючись і опікуючи її, тато показує як дочка йому дорога, що він її любить. Тим самим у дівчинки формує позитивну самооцінку. Компліментами, схваленням та похвалою він підвищує впевненість її у власній привабливості, жіночності, чарівності. Батько – перший чоловік, від якого походить визнання дочки як гідної представниці спільноти жінок.

Вчить взаємовідносинам із протилежною статтю. Відносини батька з матір’ю є показовим зразком того, як чоловік повинен ставитися до жінки. На прикладі тата дитина неусвідомлено вчиться розуміти природу протилежної статі.

Відчуженість у стосунках між батьком та дочкою загрожує тим, що, будучи дівчиною, їй буде важко контактувати із протилежною статтю. Відсутність досвіду формує неправильне, спотворене уявлення про чоловіків. Проблеми у спілкуванні з сильною статтю призводять до низької самооцінки та закомплексованості.

Гармонія у сім’ї

Участь батька у вихованні дитини має значення для розвитку гармонійних відносин у парі. Поясню: чому?

 • Знижується психологічне навантаження. Зайнятість малюка з батьком звільняє час жінці на себе. У неї з’являється можливість відпочити чи зайнятися улюбленою справою: хобі, захопленням, саморозвитком. Іде втома. Відпочила жінка – щаслива мама та вдячна дружина.
  Згуртованість. Батько та мати, які активно спілкуються з дитиною, досить багато часу проводять разом. У таких сім’ях між її членами формується тісний зв’язок. Це найміцніші осередки суспільства. Там панує взаєморозуміння та підтримка. Гідний зразок для наслідування.
 • Моральна підтримка та взаєморозуміння. У поданні чоловіків про декретну відпустку відсутнє перше значуще слово «декретний». Чоловік наївно вважає – якщо дружина сидить 3 роки вдома, то вона не працює. Тільки той чоловік, який бере участь у вихованні дитини нарівні з дружиною, розуміє, що бути батьком це цілодобова робота без вихідних та відпусток.
 • Немає ревнощів. Коли тато багато часу проводить із малюком, у них формуються міцні взаємини. Батько інакше сприймає дитину: не як конкурента на жіночу увагу, бо як союзника, частинку самого себе. Немає ревнощів, немає закидів, образ і претензій до дружини з боку чоловіка.
 • Є кому доглянути за малюком. Бувають моменти, коли мамі потрібно відлучитися з дому: до поліклініки, магазину або перукарні. У сім’ї, де тато тісно спілкується з малюком, жінці залишити маленьку дитину на кілька годин — не проблема. Чоловік не відмовиться посидіти з карапузом, бо знає чим його зайняти. І мати спокійна. Вона впевнена, що на тата завжди можна покластися. Підвищується довіра до чоловіка, подяка за допомогу та гордість своїм чоловіком. Зростає чоловіча самооцінка та віддача з боку чоловіка.

У скарбничку жінці

Як залучити чоловіка до спілкування з малюком:

 • Залучайте чоловіка до допомоги по догляду за дитиною.
 • Найчастіше гуляйте всією родиною. Навіть у магазин. Намагайтеся проводити вільний час разом.
 • Завжди кладіть немовля поруч з відпочиваючим татом. Нехай звикають відпочивати один з одним.
 • Хитріть! Мовляв, не виспалася, втомилась. Просіть доглянути малюка, пограти з ним”.
 • Користуйтеся будь-якою нагодою для залучення батька до спілкування з малюком.
 • Обов’язково хвалите та дякуйте коханому за допомогу.

Постає питання: коли починати залучати «тата» до спілкування з дитиною?

— Тоді коли ви побачили дві смужки на тесті вагітності. Так, це саме той час, коли батькові час брати участь у розвитку малюка.

Виховуйте у чоловікові «Тату» і у вас завжди під рукою буде гідний помічник.

Author

Write A Comment