Повноцінне правильне харчування є запорукою здоров’я та довгих років життя. Але дітям неочевидна думка дорослих про те, які продукти корисні, а які ні. Тому щеплювати культуру харчування потрібно з раннього віку.
Навіщо це потрібно?
Сучасні люди все частіше страждають від розладів харчової поведінки. Це не лише булімія та анорексія, а й інші порушення. Щоб їх не допустити дитина змалку повинна виховуватися з правильною культурою харчування.
Вона включає кілька важливих моментів:
- Їжа має бути корисною та смачною.
- Їсти потрібно стільки, скільки людина може з’їсти.
- Будь-які обмеження мають бути обґрунтованими.
Другий пункт може викликати здивування. Насправді все просто — важливо до почуття насичення, а не до сильного болю. Тоді й будуть невеликі порції. Важливо зробити так, щоб у дитини була потреба харчуватися правильно. Якщо він братиме овочі через побоювання покарання, то це призведе тільки до огиди.
Деякі прийоми
Перш ніж пояснювати малюку про правильне та шкідливе харчування потрібно вивчити з ним тему «Продукти». До неї входять розбір понять м’ясні, молочні, хлібобулочні продукти, фрукти, овочі. Паралельно з дитиною розбирають рецепти страв і з чого їх готують. Після того, як була сформована система перших уявлень, можна переходити до засвоєння уявлень про шкідливі та корисні продукти. Навчання проводиться у ігровій формі.
Наприклад, дитині показують зображення великих травоїдних тварин і розпитують малюка про те, чим вони харчуються. Коли дошкільник дізнається, що в основі лежить трава, фрукти та овочі, то він зробить висновок: така їжа дозволяє стати сильним та великим. Наступного разу йому показують зображення великих хижаків — тигра, лева, пуми та інших. Малюкові розповідають, що вони їдять — м’ясо. Це дозволяє зробити висновок, що м’ясні продукти також корисні. Наступний етап – розбір шкідливої їжі. Наприклад, алкоголь та наркотики завжди призводять до негативних наслідків. Це потрібно показати на гарному ілюстративному матеріалі.
Складніше пояснити небезпеку солодкого газування, фаст-фуду та іншого джанку. Діти сприйнятливі до підсилювачів смаку, великої кількості цукру і швидко підсідають на таку їжу. Можна спробувати досягти компромісу та обговорити допустимість кількості шкідливих продуктів.
Не можна використовувати лише заборони, оскільки дітям не очевидні причини. Все має мати логічне обґрунтування. Наприклад, велика кількість цукру призводить до зайвої ваги та діабету, а нестача вітамінів викликає проблеми зі здоров’ям. Можна згадати історії моряків, які страждали від цинги.
Найважливіше – батьки завжди будуть взірцем для дітей. Тож якщо тато п’є пиво, а мама їсть лише гамбургери, то що чекати від дитини? Діти багато в чому є імітаторами. Тому вони можуть запозичити культуру харчування від дорослих людей, особливо якщо це мама та тато. У такому разі процес навчання буде простішим.