XXI століття по праву вважатимуться часом протиріч у вихованні дітей. Мода постійно змінюється, то батькам радять дотримуватись певної моделі (японської, наприклад), то їм дають свободу вибору. Мами та тата у такій розмаїтості інформації що неспроможні вибрати щось певне.
Особливості поняття
Деякі дорослі вважають режим пережитком минулого. У яслах. Садку, школу, потім на роботі — людина знаходилася в якихось рамках. Після краху радянської системи з’явилася віра в те, що дитина вільна особистість і вона може обирати сама. Ні не може. В силу свого віку та відсутності життєвого досвіду малюк не виставить собі рамки. Тому він потребує батьківських обмежень. Тільки так вдасться виростити людину зі стабільною психікою. Особливо це стосується дітей молодшого та середнього дошкільного віку.
Батькам важливо розуміти особливості дитячої психіки. Більшість малюків не зможе заснути без допомоги. У такому разі вони зведуть себе, перезбуджать і стомлять, як результат довга істерика. Тому завдання батьків створити не систему строгих вимог «лягаємо суворо о 21:00», а режим, який дозволяє розділити добу на певні дії. Наприклад, о першій годині дня малюк лягає спати, а в цей час дорослий читає йому книгу.
У чому небезпека?
Хтось вважає, що режим потрібний лише для дитячого садка, але це не так. Якщо дитина сама вирішує, що їй робити, це прямий шлях до вирощування тирана. Батько головний у сім’ї і це нормально. Тому мама та тато задають ритм дня, визначають, що робити. Важливо надавати режим дня не як диктатуру, а як життя. Так усі підкоряються правилам.
Водночас, режим не повинен бути перевантаженим і містити десяток справ. Все ж таки дитині залишають вільний час для ігор та інших розваг. У безлічі гуртків у дошкільному віці теж немає сенсу.
Як скласти?
Отже, режим дня для дошкільника дуже важливий, і від нього залежить процес розвитку. Але малюк не вміє читати та робити йому розклад марно. Тому краще піти іншим шляхом. На чільне місце вішається плакат із кольоровими картинками. Наприклад, ранкова частина відзначається знаком сонечка і на ній розміщують іконки з умиванням, сніданком, зборами до садка.
Деякі батьки можуть зупиняти відсутність навичок малювання. У такому разі можна обійтись готовими плакатами. У 6-7 років малюкові можна пояснювати категорії часу: сьогодні, завтра, вчора, ранкові, денні та вечірні годинники тощо.
Якщо дошкільник з ранніх років звикне жити за режимом, йому буде легше адаптуватися до школи. Особливо це важливо для виконання домашнього завдання, оскільки батьки не повинні постійно контролювати його. Режим дозволяє людині менше витрачати енергію. В нього виробляються певні реакції. Наприклад, він звикає їсти одночасно і це дозволяє уникати переїдання. Якщо малюк завжди лягає у певну годину, то його мозок заздалегідь готуватиметься до відпочинку. Дотримання режиму дня добре впливає на імунітет і психіку.